A régi suli épületére kiírt zavaros felhívás margójára
A Hírmondó előző számában Küller János polgármester vezette Önkormányzat felhívást tett közzé. Úgy tűnik, hogy nem vicc, hogy arról szavazhatunk (!), hogy mi legyen a régi iskolával. A kérdés, hogy ezen felhívás alapján hogyan tudna bárki is dönteni! Bármelyik felvetett ötletet lehet jól és rosszul is megvalósítani, de információk és tervek nélkül dönteni nagy felelőtlenség! Tömöri Balázs polgármesterjelölt írása.
A felhívás szerint négy opcióra szavazhat a nagyérdemű:
- idősek rehabilitációs célú ellátása
- magániskola (pl. Walldorf) (sic!)
- fiatalok lakhatásának segítése lakások kialakításával
- egyéb: konkrét javaslatokat várunk.
A jegyzo@pilisborosjeno.hu címre beérkezett szavazataink, véleményünk alapján kívánja az ingatlan hosszútávú hasznosítását eldönteni az Önkormányzat.
Ezt az írást olvasva biztosan megint azt fogja mondani a következő képviselőtestületi ülésen a Polgármester, hogy nekem/nekünk semmi sem jó. Ha van rajtuk sapka, akkor az a baj, ha nincs, akkor az. Mondja csak, de természetesen nem így van. A felhívással szerintem igenis baj van és ki lehetett volna kérni a lakosság véleményét ennél sokkal jobban, előkészítettebben is.
Gondolom közrejátszik az elkapkodott, nem kellően átgondolt felhívásban, hogy szeretné még ebben a ciklusban eldönteni, hogy mi legyen a régi suli épületével. Ha a lakossági vélemények tényleg számítanak, akkor biztos nem így kellene ennek a kiírásnak kinéznie.
Arról most ne beszéljünk, hogy falunknak nincs Fő utca stratégiája és talán egy ilyen felhívás előtt az egész Budai út – Kossuth tér – Fő utca U-alakot érdemes volna végiggondolni utcaképileg, épített örökség védelme szempontjából, a fejlesztendő és a hiányzó közösségi terek szempontjából. Nem Hollókő utcaképét vágyom ide, de minimum indítógondolatként ne itt legyen foghíjtelek, munkagéptároló, kődaráló, faaprító.
Arra se vesztegessünk sok időt, hogy a Szedmák-ház lebontása utána indított hasonló felhívásnak nemhogy hatását, eredményhirdetését nem láttam (hacsak nem sittlerakót/faaprítót javasoltak a legtöbben), de még egy sort sem olvastam, hogy például „köszönjük, nem jött be megvalósítható ötlet”.
Tegyük fel, hogy ez nem vette el a kedvünket és alaposan végigolvassuk a felhívást és a 4 javaslatot. Azon se törjük sokat a fejünket, hogy miért nincs közte az önkormányzat hivatalának teljes/részleges áthelyezése a Művelődési Házból – jelölhetnénk éppen az egyéb opció alatt, ha jónak tartjuk.
Nem tűnik egyenlő esélynek, hogy 3 konkrét (bár nagyon rosszul megfogalmazott) felvetés mellett miként lehetne legnépszerűbb egy negyedik, hiszen azt csak a javaslatbeküldő és a hivatal látja (maximum, ha mindenkinek ugyanaz jut eszébe egymástól függetlenül).
A legnagyobb baj a felhívással, hogy egyik javaslatnál sem lehet tudni, hogy melyikkel milyen költsége lenne az önkormányzatnak, a fenntartást ki fizetné, melyik esetén maradhat önkormányzati tulajdonban a terület, melyiknél keletkeznek helyiek számára új munkahelyek, melyik és várhatóan milyen hasznot hozhat az önkormányzatnak. Azt sem lehet tudni, hogy melyiknek mekkora helyigénye lenne – elképzelhető, hogy nem mindegyikhez szükséges az egész épület.
Ha már koncepció nélkül ötleteket fogadok be, akkor biztos megkértem volna mindegyik ötlet felvetőjét, hogy
- jelenjen meg nyilvánosan, hogy ki/kik képviselik ezt az ötletet,
- dolgozzanak ki egy megvalósíthatósági tervet (tulajdon, elkötelezödés idôtartama, várható hasznok és terhek) és
- egy rövid (egy oldalas) anyagban foglalják össze a főbb adatokat, paramétereket, tudnivalókat, ami érthetővé teszi a lakosoknak az elképzelést.
Ilyesmiről lehetett volna akár szavazni is! De nézzük a három javaslatot!
Az „idősek rehabilitációs célú ellátása„-ból nem derül ki, hogy ez egy bentlakásos öregek otthona vagy inkább speciális rendelőhöz hasonlító épület lenne. Az idősek számára legfontosabb segítségnyújtáshoz először faluszintű szociális térképet kellene készíteni, ami rávilágít a leggyakoribb konkrét problémákra, hiányokra.
A „magániskola„-ból nem derül ki semmi, bár tudomásom szerint felmerült némi felújítást követően egy Waldorf-iskola alapítási ötlete az eredetileg is iskolának készült épületbe, hogy az elkészült és sikeres Waldorf-óvoda után itt maradhassanak a kisiskolások, de az mondjuk nem magániskola.
A „fiatalok lakhatásának segítése lakások építésével” ötletből nem derül ki, hogy kisméretű, olcsó lakásokat kívánnak-e piaci áron értékesíteni vagy szociális bérlakás lenne belőlük. Nem tűnik egyszerűnek/olcsónak kialakítani, hogy minden lakásban legyen például vizesblokk. A régi iskolával szemben pont van egy önkormányzati bérlakás, annak fenntartásából is számos hasznos tapasztalatot lehetett szerezni (önálló mérőórák igénye, stb).
Akárhogy is: még pár napig, június 30-ig „szavazhatunk”. Ha tudunk ennyiből dönteni. Én felelősen ennyiből nem tudok. De nem is szabadna!
Tervek, előkészítés és a teljes faluközpont átgondolása nélkül gyorsan dönteni csak akkor van értelme, ha még a választások előtt helyzetbe akarok hozni valakit.
A veszély pont az, hogy a kiírás értelmetlensége miatt elmaradó reakciók lehetővé teszi Polgármesterünknek, hogy mivel nem érkezett érdemi javaslat úgy döntsön, ahogy a „szívének” a legkedvesebb nem pedig, ahogy a falunak a legértékesebb!
Én az alábbi levelet küldtem be a Jegyzőnek:
Tisztelt Jegyző úr!
A Pilisborosjenői Hírmondóban megjelent önkormányzati felhívással kapcsolatban a javaslatom az alábbi:
Falunk művelődési háza jelenleg az Önkormányzattal közös épületben üzemel, a falu főtere lényegében egy parkoló, folyamatosan közösségi térként funkcionáló épületünk jelenleg nincsen. Égetően szükségesnek látom a faluközpont átgondolt koncepció mentén történő fejlesztését, ami a faluközponttal kapcsolatos elvárások és lehetőségek felmérésén alapulhat. Véleményem szerint egy ilyen felmérés és tervezési fázis elengedhetetlen, mielőtt a falu központi részén elhelyezkedő, annak jelentős részét elfoglaló régi iskolaépület további sorsáról döntünk.
A felhívásban szereplő kérdésre válaszolva: az ingatlan oktatási/kulturális/közösségi hasznosítását látom indokoltnak. Ha a fentebb leírtak ellenére az Önkormányzat egységes faluközpont koncepció/stratégia előzetes kialakítása nélkül kíván dönteni az ingatlan sorsáról, akkor a felsorolt 3 konkrét lehetőség közül a Waldorf iskola létesítését támogatom, az alábbi okokból:
• Az épület eredeti funkciója iskola, így erre a célra használható fel a legkisebb átalakítással
• Tekintettel az elkövetkező évek várható demográfiai változásaira (elsősorban többgyermekes családok beköltözése várható) egy Waldorf iskola segíthet biztosítani a szükséges oktatási kapacitásokat
• Az iskola funkció az itt élő közösség sokkal szélesebb rétegét érinti, mint a másik két felsorolt konkrét hasznosítás
• Ismerve a Waldorf szellemiségét, okkal bízom benne, hogy egy később – velük közösen – megalkotott faluközpont koncepcióba igyekeznek majd maximálisan beilleszkedni
• A Waldorf jelentős részben önkéntes anyagi tehervállaláson alapuló, tőkeerős közösség, biztosítottnak látom a fejlesztésekhez szükséges anyagi hátteret
• A Waldorf közösségtől minőségi, környezetbe, faluképbe harmonikusan illeszkedő fejlesztések várhatók
Üdvözlettel:
Dömötörfy Zsolt
Kedves Zsolt! Lássatok már világosan!! A polgármesterünk már annyi negativ cselekedetet hajtott végre a falu lakói életminöségének rontására hogy már réges rég nem a polgármesteri székben van a helye, Nem értem hogy miért nem lehet radikálisabb lépéseket tenni és a megfelelö helyre juttatni. A csoportnak vannak ügyvédei jogászai nem tudnának egy kicsit mélyebbre ásni és URUNKAT kiemelni a székböl? Látható hogy röhög az egész csoporton mert biztos abban hogy ujra választást nyer!Nem véletlenúl irtam le ezt az utolsó mondatot!!! Igérget fünek fának ….. mindent ….ahogyan az elözö választásnál is Az már az itteni fura népségnek teljesen mindegy hogy nem tartotta be!! !!!!! üdvőzlettel Kovács Mmarcsi /Tihamér anyukája/
Az szavazás kiírása és annak zárása előtt Sáhó Tibor már ki is hirdette a szavazás végeredményét:
„Sikeresen részt vett az Önkormányzat az iskola átköltöztetésében és visszakapta annak régi épületét. Ebben és a Szedmák ház telkén idősotthon és fiatalok fecskeháza, valamint köztér épülhetnek.”
Tiborunk diktálja a tempót lusta Jánosunknak, de rossz lóra tett: a weindorfi Mekk Elek még egy zebrát sem tud elintézni 2 év alatt az új iskola elé, nemhogy idősotthont és fecskeházat építsen.
Kedves Marcsi!
A mostani törvények alapján Polgármestert leváltani szinte csak ötévente, a választásokon lehet. Jó vagy rossz ez, megítélés dolga, de ma ezzel a valósággal kell együtt élnünk. Épp ezért helyezzük mi arra a hangsúlyt, hogy megmutassuk, van alternatíva, lehet más stílusban, átgondoltabban és hozzáértőbben vezetni a falut. Most azt tudjuk tenni, hogy ezt minden témában felmutatjuk, és bízunk benne, hogy októberben elég sokan szavaznak majd bizalmat nekünk!
Egyik alapítója vagyok a Waldorf Óvodának, és az iskolakezdeményezésnek, így érintettje a jelenlegi „ötletgyűjtési felhívásnak”, ezért megszólítva érzem magam.
Teljes mértékben egyetértek azzal, amit Tömöri Balázs és Dömötörfy Zsolt írtak. Én is úgy gondolom, hogy ha valódi közvéleménykutatás lenne, az nem így nézne ki. Akkor lennének kidolgozott javaslatok, akkor látszódna, hogy melyik mögött ki áll és mik a rövid-közép és hosszútávú céljai. Akkor ki kellene derülnie, hogy a céljai hogyan illeszkednek a falu jövőképébe, hogy milyen gazdasági, társadalmi és kulturális hatások várhatók. Ki kellene derülnie, hogy képes-e a megvalósításra, hogy milyen érdekeltségeket von be stb.
Ezeket egymás mellé állítva lehetne felelős döntést hozni. Ötletelésből szerintem sem lehet dönteni. Nekünk is fontos, hogy ha valóban Waldorf iskola lenne a faluban, az egy átlátható döntési folyamat eredménye legyen, és a nagyobb közösség, vagyis a falu jövőképébe illeszkedjen, abba ágyazódhasson bele. Ezért ezeket a terveket el fogjuk készíteni, szívesen bemutatjuk, megvitatjuk, illesztjük a falu jövőképéhez, és elfogadjuk a falu döntését. DE, ez a döntési helyzet nekünk is iszonyú hirtelen, még csak a tavasszal kezdtünk hozzá a tervezéshez. Őszre viszont készen fogunk állni egy részletesebb, átgondolt, összevethető koncepcióval. Itt is jelzem, hogy a Waldorf nem magániskola! Közösségi fenntartású nonprofit oktatási intézmény, amit a szülők és tanárok közösen működtetnek. Nincs mögötte egyéni gazdasági érdek, profitszerzés. Közösségi szolgálat, a gyerekekért jön létre és működik.
Ha ez az ötletgyűjtési felhívás valós, akkor az én reakcióm is az, hogy ötletet gyűjteni lehet, de ebből dönteni nem. Ha az ötletgyűjtési felhívás kamu, és mögötte már egy meglévő döntés van, aminek a legitimizálására akarják felhasználni, akkor viszont nincs más út, mint szavazni valamelyik javaslatra jó sokan, amit bizonyíthatóan össze tudunk számolni, és a közösségi összefogás erejével nyomást gyakorolni a képviselő testületre, hogy ne születhessen egyéni érdekeket szolgáló, felelőtlen döntés.
Ezért a Dömötörfy Zsolt írásában leírt minél több levél beküldését támogatom, azzal, hogy most ezt tudjuk tenni, és szerintem ezzel lehet a valódi döntési lehetőséget a későbbiekre megtartani.