A 2097 Csoport Egyesület polgármesterjelöltje
Tömöri Balázs
1975-ben születtem, földrajz-angol szakos tanár a végzettségem. Fenntartható világot vizionáló civil szervezetekben dolgozom közel 20 éve, melyből 13 évet a Greenpeace magyar szervezeténél önkéntes koordinátor, majd kampányfelelős szerepkörben.
Feleségemmel, Zitával, és két fiammal, Bercivel és Petivel 27 hónapja költöztünk Borosjenőre a szemközti Hármashatár-hegyről, Óbudáról. Ott megéltük azt, hogy a korábban hangulatos, gyümölcsfás kertvárosi rész sűrűn beépült és a sivár, kis zöldterületű, új építésű társasházak gombamód elszaporodtak.
Pilisborosjenőn egy helyi kőfaragó saját lányának épített, idén 91 éves, csodálatos házába szerettünk bele: Karola néni régi, buszfordulónál álló háza lett új otthonunk.
A játszótér felújításán, az önkéntes tűzoltók kalákáin, a komatál kezdeményezésen, karácsonyi adománygyűjtésen, az óvodai önkéntességen, erdei Mikuláson, a Gyalog Galoppon, faültetésen és patakmentésen át egyre több izgalmas helyi csoportot, közösséget ismertem meg. A 2097 Csoport Egyesület alapító tagja vagyok, itt is nagyon sok pozitív, zsákfalunk értékeiért aktívan tenni akaró embert ismerhettem meg.
Szeretnék többet tenni a faluért! A természeti és kulturális értékek megóvásáért, a helyi emberek, közösségek és gazdaság támogatásáért, a pozitív közhangulat megteremtéséért. Személyes példamutatással, de több bevonással és a meglévő adottságok, erőforrások jobb kihasználásával, mozgósításával, szélesebb körű összefogással. Meggyőződésem, hogy a közösség által jóváhagyott hosszútávú stratégia mentén, a helyben élők széles kapcsolatrendszerére, szakmaiságra építve, az érintettek véleményét figyelembe véve is vezethető a falu. Sőt, erre van az előre!




A Zsákfalvi Riporter interjúja Balázzsal
„A közösségnek kell meghatároznia, merre menjen a falu“
ZSR: Mióta laksz itt?
TB: Huszonhét hónapja. Bár erre hátrányként is lehetne tekinteni, én előnyként fogom fel. Úgy érzem, hogy régi gyökerű konfliktusokat objektíven, kívülről tudok vizsgálni, nem vagyok része valamelyik oldalnak.
ZSR: Hol vannak a gyökereid?
TB: Itt nőttem fel a szomszédban, az óbudai Tábor-hegyen. Amikor a családom odaköltözött, még gyümölcsösök, szőlőtőkék és tehenek voltak ott. Mára már sűrűn beépült hatalmas házakkal és luxusvillákkal. Nem volt jó érzés ezt a változást végignézni.
ZSR: Ismerted korábban Pilisborosjenőt?
TB: Több mint negyven éve ismerem. Születésem után a család összebarátkozott egy gyermekorvossal. Ahová ő ment, oda mentünk mi is, pontosabban vittek a szüleim. Dr. Venesz Ilonának hívják, itt lakott a Mária utcában. Szóval, egyéves koromtól jártam hozzá, Pilisborosjenőre és Ürömre is, ami a gyerekkor után sem szakadt meg. A házunk teraszáról pedig a Kevélyeket csodáltam kamaszkorom óta.
ZSR: Mi az, amire a legszívesebben emlékszel gyerekkorodból a faluval kapcsolatban?
TB: A Budai útra, ahogyan csodásan összeborulnak fölötte a fák. A mai napig nagyon szeretek ezen az úton járni, nekem ez jelenti a zöld kaput a város felől. Vagy a zöldterületekkel körülölelt apró falucska, a közepén magasodó templomtoronnyal – a mai napig így látni Pilisborosjenőt a Hármashatár-hegyről. Mindkettőt nagyon jó lenne megőrizni.
ZSR: Hogyan kerültél Pilisborosjenőre?
TB: Néhány éve el kellett adnunk a szülői házat, és falusias környezetbe szerettünk volna költözni. Komolyabban még Szigetmonostor jött szóba – ez egy nagyon jól vezetett település, reggelente egy napelemes iskolabusz szedi össze a diákokat, aztán pedig az időseket veszi fel, hogy a központban lévő boltba és helyi piacra szállítsa őket. Végül azonban – szerencsére – Pilisborosjenő mellett döntöttünk; beleszerettünk ebbe a házba.
ZSR: Sokan egyelőre nem vesznek részt a falu életében, csak alvófaluként tekintenek Pilisborosjenőre. Te viszont nagyon gyorsan bekapcsolódtál a közösségi életbe. Ez hogyan történt, mi volt az első ügyed?
TB: A költözésnél éppen apaszabin voltam a második gyermekünkkel. Hozzánk elég közel van a játszótér, de nagy meglepetésemre azt láttam, hogy már több hónapja le van zárva, és a kisgyerekes anyukák már nem is számolnak az újranyitásával. Kapcsolatba léptem a jegyzővel és a polgármesterrel, beszéltem szülőkkel, cégeket kerestem meg, rátaláltam a játszótér létrehozásában főszerepet játszó Simon Juditra. Végül meghirdettünk egy felújító napot, és a szülők, illetve az önkormányzat segítségével hamar rendbe tettük a játszóteret. Közben felkerültem a nagycsaládos levelezőlistára, és önkéntes segítő, „fűnyíróember” lettem a Mesevölgy óvodában. Sokakkal megismerkedhettem.
ZSR: Vannak, akik szerint „túl sokat nyüzsögsz”. Miért csinálod, mi a motivációd?
TB: Az elejétől keresem a kapcsolatot az itt élő emberekkel, közösségekkel. Helyi mestereket kerestünk a házzal kapcsolatos munkákra, így is ismerkedtünk. A buszfordulóban sok ember jár; köszönök nekik, és máris beszélgetünk. Rengeteg fantasztikus ember lakik itt, izgalmas közösségek, akik igazán szívesen fogadtak. Tapintható a jó energia, és van egy csomó ügy, ami csak arra vár, hogy valaki beindítsa. Úgy érzem, én egy-egy közösség aktivizálásáért tudok a legtöbbet tenni: segíteni abban, hogy valami elindulhasson. Néha elég, ha az ember ír egy levelet.
ZSR: Honnan jön ez nálad? A családból? A munkád miatt?
TB: A természetem is ilyen, de édesanyám is nagyon érzékeny volt a társadalmi kérdésekre. Egy konkrét ügyére emlékszem is gyerekkoromból: kitartó munkával, mozgósítással elérte, hogy bezárjanak mellettünk egy éjszakai bárt. Nagyon sokat tanultam sportszervezőként, több egyesület működtetésében voltam évekig főszereplő, a Magyar Korfball Szövetségben is aktív voltam. A legtöbb tapasztalatot persze a munkám során szereztem.
ZSR: A Greenpeace-nél több mint 10 évet dolgoztál. Mi volt a legemlékezetesebb akciód?
TB: Aktivistaként kezdtem 2002-ben. Az első figyelemfelkeltő akcióm során Luxemburgban zártuk le egy olajcég összes benzinkútját egy napra a klímaváltozással kapcsolatban eltitkolt adataik miatt. Itthonról a Zengő természeti értékeinek védelmét emelhetném ki; ez volt a NATO-radar ügye, amire sokan emlékezhetnek. Sikerült végleg megállítanunk a fakivágást és a radar telepítését. Ott létesült, ahol építése természeti értékeket nem veszélyeztetett. Később, 2006-tól már alkalmazottként, az agrártémák kampányfelelőseként sikerrel dolgoztam azon, hogy megakadályozzuk a genetikailag módosított növények szántóföldi termesztését Magyarországon. Ami mostanában nagyon megmozgat és nagyon mélyen megérint, az az iskolások klímavédelmi akciói; ezt egészen fantasztikus megélni.
ZSR: Hogyan lettél a 2097 Csoport Egyesület polgármesterjelöltje?
TB: A játszótér után egyre több ügyben vettem részt, és úgy láttam, hogy pozitív akciókba bekapcsolódva, fontos, de megfogható léptékű ügyek mentén aktívan fellépve a közösség erősödik. Amikor elindult a 2097 Csoport Egyesület, annak alapító vezetője, Dömötörfy Zsolt megkért, hogy kapcsolódjak be a csoport munkájába. Amikor megtapasztaltuk, hogy a képviselőtestület többségét a fejlesztési területekkel kapcsolatos konok álláspontjuk miatt nem lehet meggyőzni, elkezdtünk gondolkodni az önkormányzati választáson. Emlékszem, egy alkalommal azt mondta Zsolt, hogy ő akkor vállalná a képviselő-jelöltséget, ha én vállalnám a polgármester-jelöltséget. Ezt a többiek is támogatták az egyesületen belül és kívül is.
ZSR: Mivel ezt elvállaltad, elég világos célok lehetnek a fejedben arról, hogy milyen jövőt képzelsz el Pilisborosjenőnek. Mit akarsz kezdeni a faluval?
TB: Szerintem nem jó a kérdés. Először ugyanis azon kellene változtatni, hogy az emberek azt gondolják: a polgármester akar kezdeni valamit a faluval. Sokkal inkább a közösségnek kell meghatároznia, merre menjen a település, és a polgármesternek elősegíteni annak megvalósulását. Ne egyszemélyes döntések legyenek, hanem egy olyan folyamat, amelyben mindenki érdemben részt tud venni, ha szeretne: információkhoz juthat, és kifejtheti a véleményét, amit figyelembe vesznek. Ez a bevonásra épülő módszer a 2097 Csoport Egyesület faluvezetési terveinek lényeges eleme, és véleményem szerint a polgármester egyik legfontosabb feladata ennek működtetése. Szerintem ugyanis a mindenkori faluvezetésnek nem az a fő dolga, hogy újabb kötelezettségekkel és megoldandó problémákkal járó, kétes ingatlanfejlesztési projektekre fordítsa az energiát, a rendelkezésre álló pénzt, időt.
ZSR: Ez hogyan tudna működni a gyakorlatban?
TB: A technikai megvalósításra már léteznek működő panelek, erről az e-demokráciáról írt például Bozsódi Bori a Zsákfalvi Riporter előző számában, de más módon is lehetséges. A lényeg azonban az, amit Vass László is kiemelt a vele készült interjúban: óriási szellemi kapacitás van a faluban, amit eddig nem aktivizált senki. Ezt meg kell tenni, lehetőséget kell biztosítani arra, hogy a képviselői csoport körül létrejöhessen egy, a helyi közösségek által elismert szakértőkből álló háttérgárda – mi magisztrátusnak nevezzük –, amely véleményével segíti a falut a stratégiai, hosszú távú ügyekben.
Hozzáteszem, konkrét problémák megoldására igazán sok jó példa van az országban és nemzetközileg is. Ezeket érdemes figyelni, megismerni, hátha a helyi viszonyok figyelembevételével kis átalakítással átvehetők. Szóval, nem kell minden esetben feltalálni a spanyolviaszt.
ZSR: Melyek a további főbb terveitek?
TB: Amik számomra talán a legfontosabbak elemek: ne legyünk Budapest akárhányadik kerülete, maradjon meg a falu élhető, zsákfalu jellege erős, összetartó helyi közösséggel. A beépítettséget tartsuk olyan keretek között, ami nem veszélyezteti a falu értékeit, a természeti környezet és a kulturális örökség megőrzését. Olyan körülményeket, feltételeket teremtsünk a faluban, hogy a meglévő vállalkozások bővülhessenek, és az adók beszedésében is legyünk hatékonyabbak. Erőforrásainkból a már itt élők életfeltételeit, életminőségét kellene elsősorban javítani. Kapjanak lényegesen több odafigyelést, hatékonyabb segítséget az idősek, jusson több figyelem az iskolánknak, az óvodának, a bölcsődének.
Meggyőződésünk, hogy a helyben elérhető szolgáltatások és termékek élő adatbázisának megalkotásával és jobb önkormányzati kommunikációval a helyi gazdaság tovább erősíthető. Szociális- és egészségtérképet készítenénk, hogy az önkormányzat jobban tudja segíteni a segítségre szorulókat. Előrelépési esélyeket látunk még a kerékpáros, a lovas és egyéb szelíd turizmus, valamint pályázati lehetőségek kihasználásában is. Ugyanakkor mivel a természeti és épített örökség megőrzése, gyarapítása prioritásunk, így a közterületeink zöldítési programjának, a Fő utca stratégiának megalkotását, a falu épített hagyományos, sváb örökségének megőrzését is ugyanúgy az elsők között említeném.
Részletesebb programtervünk a 2097.hu/valasztas oldalon és ugyanebben a lapszámban nyomtatásban is olvasható (12. oldal – szerk). Azért nevezzük programtervnek, mert bár a fő vonalak természetesen kialakultak, már most szeretnénk bevonni mindenkit, akit ez érdekel: olvassák el, beszéljük meg, módosítsunk hangsúlyokon és építsük be a javaslatokat egy végleges, szeptemberben megjelenő programba.
ZSR: Hogyan jött össze a képviselőjelölti csapatod?
TB: Örömmel tapasztaltam meg, hogy lelkesedés fűtötte aktív emberek jelentkeztek, és vállalták a megmérettetést, olyanok, akikkel hónapok óta együtt dolgozunk. Sokféleségünk szerintem nagy előny: Antonovits Bence, Bozsódi Bori, Bubik Szabolcs, Buzás István, Dömötörfy Zsolt és Komlós Tibor különböző helyi közösségekben aktív, és mindegyikük másban erős.
ZSR: Mi lenne a kulcsmondatod a kampány során?
TB: Erős közösségépítés és a lakosság bevonása mellett megőrizni Pilisborosjenő értékeit, hagyományait, élhető zsákfalu jellegét – ahelyett, hogy a főváros sokadik kerületének zsúfolt, alvó városrészévé válnánk. Emellett az is nagyon fontos nekem, hogy arra koncentráljunk, ami a közös bennünk, ne pedig arra, ami elválaszt.
ZSR: Hol lehet veled és a képviselőjelöltekkel találkozni?
TB: A 2097 Csoport Egyesület évek óta aktív a faluban, rendezvényeken, eseményeken, az interneten, közösségi oldalakon eddig is sokan megtaláltak minket, és mostantól a keddi napokon örömmel találkozom bárkivel, aki a választásokról, programtervezetünkről, a faluval kapcsolatos víziónkról kérdezne. (Erről pontos információk a lap hátoldalán – a szerk.)
Mindenkivel örömmel beszélgetünk, és meghallgatjuk a véleményét, tanácsait. Sőt, nagyon számítunk rájuk!

Balázs írásai
Mielőtt még lányaik elrablásával ijesztegetnének…
Küller János polgármester korábban több alkalommal is az Összefogás Pilisborosjenőért Egyesület (ÖPE) színeiben indult az önkormányzati választásokon. Az ÖPE honlapján hetek óta egyre zavarosabb írások olvashatóak - választási kampánycsapata hetet-havat összehordott a 2097 Csoport Egyesület jelöltjeiről. Nem kívánunk a név nélküli, gyalázkodó, egymásnak is ellentmondó írásokra egyesével reagálni, de mindenkit megnyugtatunk: nem a Tájház 'elkommunizálására', sőt még leányrablásra se készülünk! Arra igen, hogy fiatalabb, energikusabb, közösséggel párbeszédre törekvő, empatikusabb, zöldebb alternatívát kínáljunk az őszi önkormányzati választásokon! Október 13-án kiderül, hogy adnak-e esélyt a pilisborosjenőiek jelöltjeinknek a bizonyításra, a változtatásra.
A Bécsi úton jártunk
A Bécsi úton jártunk Beszámoló a 2097 Csoport Egyesület július 2-i lakossági fórumáról Lakossági fórumot tartott Pilisborosjenő Bécsi úti településrészén a 2097 Csoport Egyesület önkormányzati választásokra készülő csapata, ahol meghallgatta a [...]
Családi bölcsődéink
Családi bölcsődéink Pedagógusportrék gyerekkortól bölcsialapításig Augusztustól már két családi bölcsőde működik majd falunkban: az Egészségsziget Családi Bölcsőde, melyet Gutiné Sólyom Nikoletta vezet az ófaluban, és a most induló Tökmag Családi Bölcsőde [...]
Egy zavaros felhívás margójára
Hírmondó előző számában Küller János polgármester vezette Önkormányzat felhívást tett közzé. Úgy tűnik, hogy nem vicc, hogy arról szavazhatunk (!), hogy mi legyen a régi iskolával. A kérdés, hogy ezen felhívás alapján hogyan tudna bárki is dönteni!
A falu környéki fakivágásokról
Az elmúlt hetekben többen aggódva kerestetek a Várvölgy felett, a falu közelében fekvő erdőben zajló fakivágások kapcsán közvetlenül, sőt a Facebook-on is elindult erről beszélgetés. Rövidre zárandó a találgatásokat, megkerestem a terület kezeléséért felelős Pilisi Parkerdő Zrt., akik hamar és részletesen reagáltak is a felvetésekre. Tudom, hogy többen örülnénk annak, ha a Várvölgy és a falu környékén is mind több olyan területet jelölne ki a Pilisi Parkerdő, amit örökerdőként kezel. Meggyőződésem, hogy lehet velük erről tárgyalni, egyeztetni, eszmét cserélni - mindennek az alapja a korrekt párbeszéd. A levélváltás azt mutatja, hogy erre jó esély van.
Ültessünk fasort közösen a Várvölgy felé vezető út mentén!
Ültessünk fasort közösen a Várvölgy felé vezető út mentén! A 2097 Csoport Egyesület közös munkára hívja az itt élő családokat és közösségeket: közösségi fasor ültetést kezdeményezünk a Kevély-hegyi Levendula-mezőtől kezdődően a Várvölgy felé vezető út [...]
Sajnos mégsem nyertünk 400 millió forintot bölcsőde pályázaton…
Ha az embernek fontos a jövő generáció vagy bölcsődéskorú gyereke van, az egyik legégetőbb kérdés, hogy vajon lesz-e és ha igen, mikor lesz Pilisborosjenőn bölcsőde? Ennek próbáltam utánajárni a Ki Mit Tud? közérdekű adatigénylő honlap segítségével, felbuzdulván Polgármester úr félidőértékelőjében említett 400 millió forintos nyertes pályázat hírén. Annál is inkább, mert a falu elején megindult mega ingatlanfejlesztési projekt révén bizonyára sok új kisgyermekes család költözik falunkba még az idén.
Turbózzuk fel a játszóteret együtt!
Falubeliek maroknyi csoportja most szombaton nekiesik a játszótér felturbózásának. Miután az önkormányzat által megbízott cég az újranyitáshoz szükséges javítások döntő, szakmai munkát igénylő részét megcsinálta, mi, helyi lakosok, szülők tehetjük fel az i-re a pontot! Most kell a vitézség: talicskázásban, sövénnyírásban, festésben, gazolásban reggel 9-től várunk minden segítséget! Indul a nyári szünet, élvezhessék munkánk eredményét vakációzó gyerekeink!