Programtervezetünk
Pilisborosjenő, ahol jó élni
- Garantáljuk Pilisborosjenő csendes, falusias hangulatának és méretének, zsákfalu jellegének megtartását.
- Valódi, hosszú távú megoldásokat keresünk útjaink, járható járdáink és a felszíni vízelvezetés megoldására.
- Elöregedett vízvezeték-hálózat szakaszok mielőbbi cseréjét szorgalmazzuk a rendszeressé vált csőtörések megelőzése érdekében.
- Nagyobb hangsúlyt fektetünk közterületeink tisztaságára, a hulladékkeletkezés megelőzésre és a hulladékgyűjtés hatékonyságára.
- Fejlesztjük a faluközpontot, településkép-védelmi stratégiát dolgozunk ki a falumag sváb építészeti jellegzetességeinek védelme érdekében.
- Megoldjuk a házaknál keletkező zöldhulladék elszállítását és komposztálását, hogy a lombégetés füstje lehetőleg ne terhelje feleslegesen a falu levegőjét.
- A közösség bevonásával, egészséges kompromisszumkereséssel pontosítjuk a zajrendeletet, hogy az mind a csendre vágyók, mind a kertjükben szorgoskodni kívánók igényeire tekintettel legyen, és gondoskodunk a rendelet betartásáról.
A helyi gazdaság erősítése
- Támogatjuk a helyben munkalehetőséget biztosító kisvállalkozások továbbfejlődését.
- Kiemelt figyelmet fordítunk a jelentős mértékű iparűzési adót fizető és sok embert foglalkoztató helyi vállalkozások igényeire.
- Helyi kisokost készítünk arról, hogy milyen árukkal és szolgáltatásokkal kapcsolatos igényeket lehet helyben kielégíteni.
- Az Önkormányzat és intézményeinek beszerzéseinél, ha csak lehetséges, a helyi vállalkozásoktól való beszerzéseket, megbízásokat ösztönözzük.
- Segítjük a falufejlesztési stratégiába illeszkedő lakossági vállalkozási kezdeményezéseket és a térségben évszázados hagyományokkal rendelkező tevékenységeket folytató gazdálkodókat (pl. borászok).
Szociális és egészségügyi gondoskodás
- A szociális igények felmérésével más önkormányzatoknál már sikeresen működő szociális térképet készítünk, mely segíti a szociális támogató tevékenységet.
- Erősítjük a szociális támogatórendszert a faluban jelenleg is működő szakemberek és a közösség bevonásával annak érdekében, hogy a segítségre szorulók és a segítséget nyújtani szándékozók könnyen megtalálják egymást.
- Kiemelt figyelmet fordítunk a szociálisan rászoruló 14-18 éves korosztály és a segítségre szoruló, egyedül élő idősek jelenleg megoldatlan problémáira.
- Innovatív megoldásokkal segítjük a szükséges egészségügyi szakemberek (pl. védőnő, ápoló) és minőségi egészségügyi szolgáltatások és szűrőprogramok Pilisborosjenőre hozatalát.
A közösség építése
- Újratervezzük közösségi tereinket, illetve pótoljuk a hiányzókat. Átgondolt, jól működő tereket alakítunk ki a rendezvényekre, a szolgáltatásokra és az önkormányzat számára.
- Támogatjuk a falu múltjából fakadó sváb tradíciók ápolását, hagyományaink újjáélesztését a közösség minél szélesebb körű bevonásával. Segítjük a Német Nemzetiségi Önkormányzat kultúraközvetítő munkáját.
- Támogatjuk a pilisborosjenői borászok kulturális és borgasztronómiai rendezvényeinek megvalósulását, PBJ-Üröm közös borvidék stratégiájának megalkotását és megvalósítását.
- Segítjük a pilisborosjenői értékekre támaszkodó, hagyományteremtő céllal működő és alakuló közösségek munkáját, kulturális tevékenységét. A rendelkezésünkre álló minden eszközzel támogatjuk a helyi közösségek, egyesületek, formális és informális civil szervezetek működését, valamint új csoportok létrejöttét.
- Segítjük és támogatjuk a faluban működő egyházi, vallási közösségek kultúraközvetítő munkáját és a közművelődési és művészeti intézményekkel való együttműködését. Támogatjuk a faluban elő, valamilyen művészettel hivatásszerűen foglalkozók megnyilvánulási lehetőségeit, tudásátadását, kiállítások, workshopok, táborok és egyéb programok megvalósítását.
- Önkormányzati munkánk során állandó bizottságot alakítunk a Külső-Bécsi úti és a malomdűlői településrészek lakóinak érdekképviseletére. Biztosítani kívánjuk a szolgáltatások könnyebb elérését a külső településrészen élők számára.
Az ifjúság jelene és jövője
- A fiatalság valós igényeit kielégítő közösségi teret hozunk létre.
- Felmérjük a több településen is sikeresen működő ifjúsági polgármesteri poszt helyi bevezetésének lehetőségeit.
- Fejlesztjük a szabadtéri sportolás lehetőségeit. Segítjük a helyi sportegyesületeket a focipálya és környezete méltó fejlesztésében.
- Konzultációt kezdeményezünk a helyben maradni szándékozó fiatalok letelepedésének elősegítésére.
- Segítjük a helyi fiatalok vállalkozóvá válását tudásmegosztással, képzéssel, tanácsadással, pályázatfigyeléssel, az önkormányzati helyiségek bérbeadásával.
A falu jövője
- Átlátható, ellenőrizhető és számon kérhető falugazdálkodást teremtünk. Folyamatos és nyilvános kapcsolatot tartunk a helyi vállalkozókkal, akikkel együtt alakítunk ki kedvező helyi gazdasági feltételeket.
- A lakossági adókat világos, demokratikusan, közösen kitűzött célok elérése érdekében határozzuk meg, és átláthatóan költjük el. Közzétesszük a honlapon a költségvetést, közérthető formában, magyarázatokkal ellátva.
- Megkeressük annak lehetőségét, hogy a település bevételeit elsősorban a gazdasági övezetek adójából, pályázati forrásokból, és a szelíd turizmusban rejlő lehetőségek kihasználásából biztosítsuk.
- Önkormányzatként aktívan segíteni fogjuk az évek óta perekkel, vitákkal terhelt fejlesztési területek ügyeinek rendezését.
- Túllépünk a jelenlegi településgazdálkodást uraló, ingatlan hajtotta, önös érdekekkel átszőtt, átláthatatlan gyakorlaton. A települést övező fejlesztési területeket átgondoltan, átlátható terv alapján, valóban a falu javát szolgáló módon hasznosítjuk.
- Hosszú- közép- és rövidtávú koncepciót dolgozunk ki falunk számára, mert csak ez képes ellensúlyozni a Budapest és az ingatlanbefektetők által ránk erőltetett terveket. Ehhez hívjuk a már meglévő közösségeket, hogy közösen, együtt tervezzük meg falunk jövőjét.
- A területeket érintő fejlesztési ötleteket az ott lakókkal egyeztetve alakítjuk ki.
- Elősegítjük mezőgazdasági területeink sokszínű használatát. Szolgálják a földek a nagyüzemi gazdálkodás helyett a helyi gazdálkodási ötleteket!
- Új alapokra helyezzük a kapcsolatot a Duna-Ipoly Nemzeti Parkkal és a Pilisi Parkerdővel. Stratégiát dolgozunk ki a Várvölgy és a falut ölelő természet védelmére. Kezdeményezzük a falu körüli erdők folyamatos erdőborítottságot jelentő örökerdővé minősítését.
- A településen keresztül folyó patak egyes szakaszait mindenki számára hozzáférhető parkosított területként rehabilitáljuk, hogy patakunk a falu ékességévé váljon.
- Folytatjuk faültető tevékenységünket, növeljük a zöldterületek arányát, területet jelölünk ki a Fatestvér program pilisborosjenői elindítására. Segítjük, támogatjuk azokat a lakossági kezdeményezéseket, csoportokat, melyek valamely zöldterület gondozására, rendbetételére irányulnak.
Oktatási intézményeink
- Bölcsődét nyitunk Pilisborosjenőn, hogy minden olyan kisgyermeknek legyen lehetősége jó helyi közösségben fejlődni, ahol a szülőnek vissza kell térnie a munkahelyére. Addig pedig támogatjuk a kisgyermekek magánbölcsődébe járásának költségeit és a rendszeres helyi Baba-Mama Klubot.
- Felmérjük a várhatóan szükséges óvodai férőhelyek számát, melynek függvényében támogatjuk a bővítést. Állag- és értékmegőrzés céljából bővítjük a karbantartói kapacitást, segítjük német nemzetiségi óvodapedagógus felvételét. Pótoljuk a hiányzó berendezéseket.
- Támogatjuk az iskola vezetőségét, hogy végre megépüljön a tornaterem. Az iskolai célokkal összhangban fejlesztjük az iskola környezetét, beleértve annak megközelíthetőségét, közlekedésbiztonságot, a közvilágítást, az épített közterületek és közösségi terek, a természeti környezet állapotát.
- Támogatjuk az iskola és vezetőségét azon fejlesztési terveik megvalósításában, melyek nemcsak a gyerek tárgyi tudásának javítását célozzák, hanem közösségben való tanulás és munka tapasztalatait is erősítik (pl. iskolakert, stb.)
Falunk irányításának alapelvei
- Áttekinthetőség: folyamatosan frissített teljes körű és publikus vagyonleltárt készítünk az önkormányzati vagyonról és a kiadott vagyoni értékű jogokról, kötelezettségekről.
- Nyilvánosság: biztosítjuk minden szerződés, terv, előterjesztés, megállapodás és az önkormányzati munka publikusságát és hozzáférhetőségét a jogszabályi keretek között. Célunk, hogy minden lakos kis erőfeszítéssel át tudja látni egy-egy téma állását, valamint a kapcsolódó terveket.
- Bevonás: átültetjük a gyakorlatba az e-Demokrácia eszközeinek használatát, amivel a község lakossága egyszerűen és hatékonyan bevonható azon döntésekbe, amelyek jelentősen, hosszú távon befolyásolják az életünket (internetes szavazás, közvélemény-kutatás stb.). Rendszeres közmeghallgatást tartunk.
- Ügyfélorientáció: modernizáljuk a hivatali ügyintézést. Fokozatosan bevezetjük az elektronikus ügyintézést és kapcsolattartást a lehető legtöbb területen.
- Érdekképviselet: a képviselőtestület és az önkormányzat működésének segítésére, szakszerűségének növelésére létrehozzuk a falu köztiszteletben álló személyeiből, egyesületeinek, közösségeinek képviselőiből álló tanácsadó testületet. Folyamatosan figyelemmel kísérjük az M0-ás építésével kapcsolatos fejleményeket, mindent megteszünk, hogy természeti értékeink, ivóvízbázisunk ne szenvedjen károkat. Határozottan képviseljük az M0 építése miatt károsulók érdekeit, rendszeresen informáljuk a falut és az érintetteket és stratégiát dolgozunk ki, hogy az önkormányzat miként segítheti őket.
- Partnerség: a fejlesztési programok megvalósítása, a sikeres pályázati tevékenység, a közművek fejlesztése, a közös szolgáltatásfejlesztés és a természeti értékek megóvása érdekében a jelenleginél lényegesen aktívabb partneri viszonyra van szükség a Pilis-Visegrádi régió és ezen belül a Kevély-körüli településekkel.
- Élő kapcsolatot tartunk fenn és fejlesztünk tovább testvérvárosunkkal, Steinheimmel.
Véleményem, javaslatom a programtervezettel kapcsolatban
Kapcsolódó cikkek
Mit tehetnénk a Kossuth téri árvizek megelőzése érdekében?
Az elmúlt évtizedekben a Kossuth teret több alkalommal öntötte el nagy felhőszakadások alkalmával az iszappal, murvával, nagyobb kövekkel és aszfaltdarabokkal elegyes áradás. Az elmúlt 9 évben ezek elkerülése érdekében lényegében semmilyen érdemi erőfeszítés nem történt, a tevékenység mindössze a káresemények utáni romtakarításra szorítkozott, és a 2017-es Vis Maior támogatás 95 millió forintos keretéből is csak egy olyan műszaki megoldás (betonteknő) született, ami se nem szép, se nem alkalmas a hasonló káresemények megelőzésére.
Részvételi demokrácia
Magyarországon a rendszerváltás óta képviseleti demokrácia működik, tehát az állampolgárok érdekeit választott képviselők érvényesítik. Felmerül azonban a kérdés, hogy a választások és egyéb népszavazások alkalmain túl miként szólhatunk bele saját környezetünk fejlődésébe, a minket érintő ügyekbe? Ennek egy módja a részvételi demokrácia bevezetése lehet.
Újabb négy pályázati felhívás jelent meg a Magyar falu programban 16 milliárd forint keretösszegben
Újabb négy pályázati felhívás jelent meg a kormany.hu oldalon a Magyar falu programban 16 milliárd forintos keretösszeggel - jelentette be a modern települések fejlesztéséért felelős kormánybiztos a Győr-Moson-Sopron megyei Bősárkányban.
Faluközpont-stratégiát Borosjenőnek!
Faluközpont-stratégiát Borosjenőnek! A 2097 Csoport Egyesület megalakulása óta hangsúlyozza, hogy élő közösségeket egy faluban csak úgy lehet létrehozni, ha ezt az épített környezet is támogatja. Ehhez valódi szükségletekre felépített stratégia kell, nem ad-hoc [...]
A Bécsi úton jártunk
A Bécsi úton jártunk Beszámoló a 2097 Csoport Egyesület július 2-i lakossági fórumáról Lakossági fórumot tartott Pilisborosjenő Bécsi úti településrészén a 2097 Csoport Egyesület önkormányzati választásokra készülő csapata, ahol meghallgatta a [...]