A 2097 Csoport Egyesület jelöltjeinek 15 programpontja a következő ciklusra
1. Közlekedés (nem autós)
Bővítjük a nem autós közlekedési lehetőségeket: járdát építünk és felújítunk akár saját fejlesztési forrásaink felhasználásával. Helyi gazdasági szereplők bevonásával igyekszünk bővíteni a tömegközlekedési lehetőségeket az elővárosi HÉV- és vasútvonalak irányában, proaktívan részt veszünk az agglomerációs kerékpárút-hálózat bővítésében és a településen belüli infrastruktúra fejlesztésében.
2. Parkolás (autós)
Továbbfejlesztjük a parkolási rendet: a látogatók számára fizetős parkolás és a kijelölt ingyenes parkolóhelyek megfelelő kombinációjával elejét vesszük a frekventált helyeken tapasztalható tumultusnak. A szűk, nagy forgalmú utcákban hatékonyabban korlátozzuk az utcán parkolás lehetőségét.
3. Idősek, szociális ellátás
Bővítjük a faluban élő idős, nyugdíjas emberek számára elérhető szolgáltatásokat. Szeretnénk megoldani, hogy az idősek számára helyben is működjön olyan közösségi tér, mely találkozóhelyként szolgálhat olyanok számára is, akik jelenleg nem élnek az idősek ürömi napközije nyújtotta lehetőségekkel. Segítjük, támogatjuk azokat a lakossági kezdeményezéseket, amelyek az egymásra, kiemelten az idősekre való odafigyelést terjesztik és valósítják meg. Célzottan és hatékonyabban informáljuk az időseket e lehetőségekről, a rendelkezésükre álló szociális támogatásokról. A családsegítő szolgálat szakmai fejlesztési terveit anyagi lehetőségeken belül, illetve célzott forráskereséssel segítjük.
4. Útépítés és útkarbantartás
A nagyobb útépítések és -felújítások pályázati lehetőségeit az eddigiekhez hasonlóan kiemelt figyelemmel kísérjük, tovább bővítjük a pályázatra előkészített útépítési és felújítási terveket. A murvás utak téli karbantartását a lakosság bevonásával tudjuk az eddigieknél egyszerűbben, gyorsabban és költséghatékonyabb formában megvalósítani: murvadepók létrehozásával biztosítjuk a folyamatosan keletkező kátyúk és pocsolyák megszüntetéséhez szükséges alapanyagot. A környék elérhető jó gyakorlatainak megismerését követően helyi viszonyokra szabva kialakítjuk a lakossági részvétellel megvalósuló útépítés és útjavítás kereteit, feltételeit.
5. Zöldítés
Folytatjuk településünk klímaalkalmazkodása érdekében végzett munkánkat zöldterületeink és vízvisszatartó kapacitásunk növelése, ökologikus szemléletű zöldterület-kezelés, természetalapú megoldások alkalmazása segítségével. A Pilisi Bioszféra Rezervátum aktív tagjaként a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóságával és Pilisi Parkerdő Zrt.-vel közösen folytatjuk a települést ölelő természeti területek, értékes élőhelyek védelmét, az invazív fajok visszaszorítását. Figyelünk arra, hogy minden kiszáradó, kivágásra kerülő fa helyett újakat ültessünk, ne csökkenjen a zöldterületi faállomány.
6. Közterületek állapota, falukép
Kiemelt célunk a közterületeink jelenlegi állapotának további javítása, a falukép szépítése. Tekintettel az erre fordítható véges anyagi erőforrásainkra, ezen a területen is szeretnénk a más településeken már bevált innovatív, lakosságot is megszólító és motiváló megoldásokat meghonosítani és akár új kezdeményezéseket támogatni.
7. Faluház fejlesztés, kultúra
A lakossági igények felmérése mentén szeretnénk továbbfejleszteni a Faluház szolgáltatásait. A településközpont-stratégia közeljövőbeli tárgyalása során kijelöljük a hiányzó, településünk lakosságszámához igazodó nagyterem helyét és paramétereit, saját anyagi erőforrásaink felhasználásával megterveztetjük az épületet. Tisztában vagyunk azzal azonban, hogy egy nagy előadóterem megépítése csak külső forrás bevonása, egy pályázat keretein belül reális.
8. Oktatás, nevelés
Folytatjuk intézményeink elmúlt években rendszeressé vált támogatását, lehetőség esetén bővítjük is ezeket. A folyamatban lévő óvodabővítés befejezése után egy ideig bizonyára nem számolhatunk az állami férőhelyek további bővülésével, így szükség esetén a magán és alapítványi intézmények tudják majd kielégíteni a felmerülő igényeket.
9. Ifjúság, civil szervezetek
Bár történtek erőfeszítések az ifjúság igényes szabadidős lehetőségeinek bővítésére, e téren még akad bőséggel tennivaló. Új, fiataloknak is vonzó találkozási helyek, terek létrehozásán és tematikus klubok nyújtotta lehetőségeken túl szakemberek bevonásával, a helyi lehetőségek felmérésével és más településeken már bevált gyakorlatok meghonosításával igyekszünk ezen javítani a következő önkormányzati ciklusban. Testvértelepülési kapcsolat építésében kiemelt cél a helyi fiatalok számára lehetőséget biztosítani, hogy minél több pilisborosjenői gyereknek legyen lehetősége más országok, kultúrák, nyelvek megismerésére. Támogatjuk a helyi civil szervezetek működését, adó 1% kampányait, külső forrásteremtési kezdeményezéseit.
10. Sport, egészség
Az elmúlt években a helyi sportélet jelentős fejlődését eredményezte a délutáni és esti órákban szinte folyamatosan foglalt műfüves focipálya, emellett a civil kezdeményezésként működő K5 Kevély Keringés igazi unikumnak számít a tömegsport terén. Az egészséges életmódhoz szükséges sportolási lehetőségek további bővítését fontos feladatunknak tekintjük, ennek része a már létező, sportolásra alkalmas terek elérhetővé tétele a faluban élők részére, jelesül az önkormányzati tulajdonban lévő, iskolai tornaterem tanítási időn kívüli megnyitása civil sporttevékenységek és egyesületek részére. A játszótér és a focipálya közötti területre készült tervek megvalósítása (streetball, kültéri fitness, vizesblokk és öltöző) prioritás feladat, melyhez külső források keresése szükséges.
Elősegítjük a helyben elérhető egészségügyi szolgáltatások bővülését, forrásokat keresünk az egészségház tetőterének beépítésére, a fogorvosi rendelő röntgenkészülékkel való felszerelésére.
11. Falugondnokság
A Falugondokság sokat fejlődött az elmúlt években mind szaktudásban, tapasztalatban, mind pedig eszközállományban, és számos kihívással sikerrel küzdött meg az elmúlt években. Ezzel együtt, a jogos kritikákból okulva, jobb munkaszervezéssel még jelentős fejlődési potenciál van a jelenlegi szervezetben is. Azon dolgozunk, hogy ezt kiaknázzuk a következő ciklusban. Sikeres külső forrásteremtési tevékenységünk fő célja ezen a területen a Falugondnokságot a Trunk építőanyag telepe mellé költöztetni.
12. Bevonás
A bevonás előfeltétele a lakosság érdemi informálása, hogy tudják, lássák mi történik – ebben jelentőset léptünk előre. A világjárvány sajnos egy időre parkolópályára állította a lakosság önkormányzati döntésekbe való bevonására vonatkozó korábbi terveinket. Noha ennek a munkának a nagy része a következő önkormányzati ciklusra maradt, néhány kisebb eredményt fel tudunk mutatni ezen a téren (közösségi költségvetés, „Neked sem mindegy” internetes szavazás, településfejlesztési koncepció közösségi kidolgozása). Eredeti terveinket felelevenítve vágunk neki a következő ciklusnak, melynek mottója így hangzott: „Beszéljük meg!”
13. Fenntarthatóság a vagyongazdálkodás területén
Az elmúlt évek gazdasági megrázkódtatásai és a magas infláció komoly fenntarthatósági kihívást jelentenek a település számára. Emellett az önkormányzatok állami támogatása is nagymértékű változáson ment át. Az önkormányzat nyújtotta szolgáltatások jelenlegi színvonalának megtartása további bővülés nélkül is a vagyongazdálkodás és a költségvetés alapos átgondolását igényli.
14. Közművek, infrastruktura
Kiemelt figyelemmel kezeljük és proaktív erőfeszítésekkel támogatjuk az eternit vízvezetékcső-csere programot, amivel elejét vehetjük az elmúlt években akár heti rendszerességűvé vált csőtöréseknek és vízhiánynak. Dolgozunk az egész település, de első körben legalább a Bécsi úti és külső településrészek budapesti szennyvízhálózatra történő rákötésén. Tározókkal és expressz vezetékkel növeljük az ivóvízhálózat terhelhetőségét, különös tekintettel a nyári kánikulai időszakokra.
Stabil internet mielőbbi kiépítését szorgalmazzuk az ennek hiányától szenvedő külső településrészeken.
15. Helyi vállalkozások helyzetbe hozása
Kiemelt figyelemmel fogjuk kezelni a helyi vállalkozások bevonását a hivatalnak, az önkormányzat intézményeinek és a falu infrastruktúrahálózatának fejlesztéseibe, karbantartásába – a következő ciklusban is. Amit csak lehet, helyi vállalkozók megbízásával igyekszünk megoldani – a versenyeztetésre vonatkozó előírásokat is figyelembe véve. Célunk, hogy a helyi adóforintokból finanszírozott karbantartási munkák díja a helyben adófizető vállalkozásokat gyarapítsa.