Szakmai vélemények2017-04-25T15:49:27+02:00

A rovat cikkei nem szigorú értelemben vett szakvélemények, de írójuk minden esetben a feldolgozott téma szakemberének számít. Bátorítunk minden, falunkban élő szakembert, hogy saját szakterületén szóljon hozzá a falunk mindennapjait és jövőjét meghatározó témákhoz, mint helyi építési szabályzat módosítása, költségvetés, útépítések, focipálya építés, iskola stb. Előre is köszönjük!

Teret a víznek

Mit tehetünk a villámárvizek elkerülése érdekében? Mi tehet a lakosság? Mi a feladata a gazdálkodóknak és az erdészetnek? Hogyan segíthet a településvezetés? A cikk szerzője Farkas Mátyás, Pilisborosjenőn született szakértő, jelenleg a WWF Magyarország Klíma-Energia Programjában dolgozik, és éghajlatváltozással, vízgazdálkodással, vizes élőhelyek helyreállításával foglalkozik.

Kampányutak és ami mögötte van

Kampányutak és ami mögötte van Az útépítések kusza háttere Miután a faluban sebtiben megindult gyenge minőségű kampány-útépítésekről a jogszabályi kötelezettség ellenére semmiféle dokumentációt nem tett elérhetővé az önkormányzat, egyesületünk közérdekű adatigénylést [...]

Sehova sem vezető kampányutak

Kampányidőszak van. Ha máshonnan nem, a hirtelen, kapkodva megindult útépítésekről biztosan tudhatjuk. Ennek még örülhetnénk is, hiszen ki ne örülne az infrastruktúra fejlődésének. Azonban az Egyesületünkhöz egymás után érkező lakossági panaszok azt mutatják, valami nem stimmel. Hogy az ügy végére járjunk, a 2097 Csoport Egyesület műszaki munkacsoportja útépítési szakértőkkel végigjárta a jelenleg zajló fejlesztéseket.

Vízellátási zavar – és ami mögötte van

Miközben az első nyári hőhullám Pilisborosjenő olyan utcáiban is vízellátási zavarokat okozott, ahol ez korábban sosem jelentkezett, ijesztő híreket olvashatunk az indiai Csennairól, ahol a csapok már teljesen elapadtak, milliókat hagyva víz nélkül. Ugyan a két példa mind földrajzilag, mind a probléma súlyossága tekintetében távol áll egymástól, egyvalami közös bennük: a válság – a szélsőséges időjáráson túl – a régió hirtelen lezajló jelentős fejlődésével magyarázható, mely ugyanilyen sebességgel növelte a vízfogyasztást, arányos kapacitásfejlesztés nélkül.

Mit tehetnénk a Kossuth téri árvizek megelőzése érdekében?

Az elmúlt évtizedekben a Kossuth teret több alkalommal öntötte el nagy felhőszakadások alkalmával az iszappal, murvával, nagyobb kövekkel és aszfaltdarabokkal elegyes áradás. Az elmúlt 9 évben ezek elkerülése érdekében lényegében semmilyen érdemi erőfeszítés nem történt, a tevékenység mindössze a káresemények utáni romtakarításra szorítkozott, és a 2017-es Vis Maior támogatás 95 millió forintos keretéből is csak egy olyan műszaki megoldás (betonteknő) született, ami se nem szép, se nem alkalmas a hasonló káresemények megelőzésére.

M0: a lakosok igényei túlhaladták az eredeti elképzeléseket

Megépüljenek-e az M0-s hiányzó szektorai vagy sem? Egyes lobbierők szerint mindenképpen kell, a Külső-Bécsi út mellett lakó pilisborosjenőiek szerint egyáltalán nincs rá szükség. Ehelyett inkább észszerűbb közlekedésfejlesztés és az M100-as út kialakítása lenne kívánatos.

By |2019. 06. 24.|Szakmai vélemény|2 hozzászólás

A Borosjenői patak vizsgálata és Pilisborosjenő zöldhálózati fejlesztési lehetőségei

"Az elmúlt hónapokban érezhetően megnőtt a faluban a „közös ügyek” iránti érdeklődés. Ezt a lendületet és érdeklődési hullámot kihasználva szeretném szélesebb körben is megosztani 2013-ban készült szakdolgozatomat. Ezt az anyagot gondolatébresztőnek szánom. Jó volna létrehozni egy szakmai csapatot, közösen átgondolni a falu zöldhálózati rendszerének alapvonalait és a benne rejlő lehetőségeket. Aki kedvet érez egy ilyen közös munkához, annak a jelentkezését várjuk. Hogy ne csak azt tudjuk, hogy mit NEM szeretnénk, hanem azt is, hogy mit IGEN… ?"

Ki ül fordítva a lovon? – avagy nehogy már a nyúl vigye a vadászpuskát!

Sokat olvasunk mostanában a HÉSZ-ről, TRSZ-ről, a KT ülések döntéseiről, a döntések alapjául szolgáló tervezetek szaporodásáról, eltűnésükről (mint a búvópatak) majd amőbaszerű változásukról és újbóli előkerüléséről. Nem könnyű munka belátom: kapkodom a fejem és nézem a varázsló(-k) kezét: itt a piros – hol a piros? De a klasszikus tragédiák is úgy íródtak, hogy a cselekmény előtt a szerző felsorolja a szereplőket, hogy el tudjuk képzelni őket, akár el is dönthessük: kit fogunk szeretni, és kinek várjuk a tragikus végét? Kiskáté az önkormányzati képviselők, bizottságok és a polgármester felelősségéről.

By |2017. 11. 30.|Szakmai vélemény|0 Comments

Ki védi az itt lakók érdekeit?

Miközben Pilisborosjenő lakói boldogan élik életüket és lassan egyre képzettebbek lesznek olyan szavakban, mint HÉSZ és Malomdűlő meg Várvölgy...közben zajlik egy másik folyamat is, amire mezei lakosként nincs rálátásunk, de alapjaiban határozza meg községünk jövőjét a következő 15 évben. Ez a folyamat a közmű- és egyéb kapacitások lekötésének folyamata, és ezt igyekszünk most közérthetően bemutatni, hogy felelős lakosként tudhassa mindenki, mi is történik a mi kis falunkban.

By |2017. 11. 29.|Szakmai vélemény|0 Comments

Lakossági javaslat a Szedmák-ház ügyében

A 2017. október 13. napján közzétett Lakossági Felhívásában foglaltakra tekintettel – melyben arra kérte Pilisborosjenő lakosságát, hogy az Önkormányzat tulajdonában álló, 58,- mFt közpénzből megvásárolt és 2017. nyarán 7,- mFt közpénzből elbontott 2097 Pilisborosjenő, Fő út 51. szám alatti Szedmák ház bontás után üressé váló terület hasznosítására vonatkozóan adjanak ötleteket, javaslatokat annak érdekében, hogy a későbbiekben az Ingatlanon lehetőleg olyan funkció kapjon helyet, mely községünk minden lakosának elégedettségére szolgálhat – az alábbi javaslattal élek: a Képviselő-testület tagjai 65,- mFt vételár megfizetése mellett vásárolják meg az Ingatlant Pilisborosjenő Község Önkormányzatától.

By |2017. 10. 31.|Szakmai vélemény|0 Comments

A Szedmák-ház titka

Vajon ki, mikor, milyen céllal és mennyiért vásárolta meg a nemrégiben szanálásra került, Szedmák-ház" néven ismert ingatlant? Eredetileg is az volt a célja, hogy lebontásra kerüljön, vagy faluképi jelentőségű épületként jobb sorsot érdemelt volna? Esetleg befektetésnek szánta az önkormányzat, amikor a gazdasági válság tetőpontján ebbe fektette a falu pénzét? Ennek próbált utánajárni Madaras Zoli több-kevesebb sikerrel. Néhány kérdésre választ kapott, ám a válaszok újabb kérdéseket vetnek fel... Kérjük, hogy aki esetleg tud segíteni a Szedmák-ház titkának megfejtésében, a komment szekcióban tegye meg!

By |2017. 10. 05.|Szakmai vélemény|0 Comments

Bírósági beadványok az Önkormányzat ellen – A tényfeltárás folytatódik

2097.hu honlapra az átláthatóság érdekében felkerült néhány peres beadvány, sajátos fényt vetve a Malomdűlő és az Önkormányzat között folyó peres ügyek hátterére. Jól megírt, rendkívül informatív anyagok, tele emberi csavarokkal, történetekkel ármányról, árulásról és butaságról. Kár, hogy éppen a falunk statisztál ehhez a szomorú történethez.

By |2017. 04. 25.|Peres ügyek, Szakmai vélemény|0 Comments

Malomdűlő és önkormányzati hitelfelvétel – rövid áttekintés

Malomdűlő és önkormányzati hitelfelvétel – rövid áttekintés A lényeges információk elkallódása, visszatartása vagy irányított szivárogtatása éppen olyan általános gyakorlat helyi önkormányzatoknál, képviselőknél, mint a cégek világában. Ezért nagyon nehéz valós képet formálni arról, hogy [...]

Hitelképesség és hitelesség Pilisborosjenőn

2010-ben, Küller János polgármestri ciklusának vége felé született egy keretmegállapodás az önkormányzat és a Malomdűlő Kft. között, amely szerint a falu felvett volna 300 millió Ft hitelt a Malomdűlő Kft. részére úgy, hogy a jelzálog-fedezetet és az önrészt a Malomdűlő Kft biztosította volna. Ez a hitelfelvétel akkor meghiúsult, maga a Küller János vezette képviselő testület érvénytelenítette a közbeszerzési eljárás keretében beérkezett egyetlen ajánlatot. Ma a hitelfelvétel ismét napirenden van Pilisborosjenőn. Vajon alkalmas volt-e a falu 2010-ben a hitelfelvételre, és alkalmas-e most? Milyen feltételek teljesülése szükséges egy sikeres hitelfelvételhez, és milyen lépések történtek az utóbbi években ennek biztosítására?

By |2017. 04. 13.|Szakmai vélemény|1 Comment

Az ÚJ Helyi Építési Szabályzat tervezet elemzése

"Véleményem szerint az anyag jelen formájában több szempont miatt is alkalmatlan arra, hogy a tervezett új HÉSZ véleményezési szakaszát és a jogszabályban előírt lakossági egyeztetési fázisba kerülését felelősen támogatni lehessen!" - Szalai Péter elemzi az ismeretlen szerző koncepciójához illeszkedő, nem létező településfejlesztési stratégia mentén, hatástanulmányok és számítások nélkül készült (update: azóta lakossági véleményezésre bocsátott) HÉSZ-tervezetet.

By |2017. 04. 12.|Szakmai vélemény|0 Comments

Hogyan zajlik a partnerségi alapú településfejlesztési tervezés?

A tervezés során megvalósítandó partnerség nem csupán egy adminisztratív módon igazolandó tevékenység, hanem a teljes ITS folyamat kulcselemének tekintendő: a partnerségi alapú tervezésen múlik, hogy a kijelölt célrendszer kellő támogatottsággal, legitimitással bír-e, és ily módon középtávon megvalósítható-e.

By |2017. 03. 12.|Szakmai vélemény|1 Comment
Go to Top